100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem

100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem
04.02.2020

Zaślubiny z morzem miały miejsce 10 lutego 1920 roku w Pucku. Generał Józef Haller wjechał konno do morza i w imieniu Rzeczypospolitej wrzucił do wody platynowy pierścień od polskich gdańszczan. Uroczystość zakończył słowami:

„Oto dzisiaj dzień czci i chwały. Rozpostarł skrzydła Orzeł Biały, nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. Naród czuje, że go już nie dusi hydra, która dotychczas okręcała mu szyję i piersi. Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Orła Białego, cały świat stoi mu otworem”.

Z inspiracji admirała Porębskiego zaczął organizować się ogólnopolski „ruch morski”. Powstawały nowe organizacje, takie jak Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi „Bandera Polska” czy Liga Morska i Kolonialna. Pomorze stało się obszarem cywilizacyjnego eksperymentu, którego wizytówką stało się miasto Gdynia, a który przyczynił się do rozwoju całej gospodarki, w tym także obronności i turystyki.

Moneta 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem

Moneta upamiętniająca to wydarzenie, wybita została z dwóch uncji srebra o próbie .999, stemplem zwykłym. Pokryta jest oksydą, która nadaje jej wyglądu nawiązującego do stylistyki antique.

Na awersie monety znajduje się fragment mapy Polski, przedstawiający odzyskane Pomorze oraz wizerunek rybaka kaszubskiego ze zwojem sieci i wiosłem. Znajduje się tam również nominał - 50 zł, Orzeł oraz napis "Rzeczpospolita Polska 2020".

Rewers monety zdobi wizerunek generała Hallera na koniu, wjeżdżającego do morza, który powstał w oparciu o obraz „Zaślubiny Polski z Morzem” Wojciecha Kossaka. Powyżej znajduje się napis "100-lecie Zaślubin Polski z Bałtykiem", a poniżej wkomponowana jest bursztynowa kula, która podkreśla morski charakter monety.

Nakład monety wynosi zaledwie 5000 egzemplarzy.

Dane monety:

Metal: Ag. 999
Stempel: zwykły, oksyda, bursztyn,
średnica: 45 mm
masa: 62,2 g
brzeg: gładki
nakład do 5000 egzemplarzy

projektant: Dominika Karpińska-Kopiec
Emitent: NBP

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij