Jak kolekcjonować znaczki?

Jak kolekcjonować znaczki?
29.04.2019
  1. Chyba można założyć, że skoro interesuje cię kolekcjonowanie znaczków pocztowych, posiadasz już pewnie jakiś zaczątek kolekcji. Teraz więc przygotuj sobie niezbędne akcesoria:
  2. Klaser. Znaczki nie wymagają przechowywania w jakimś szczególnym opakowaniu. Może to być zwykła koperta. Ale jednak najlepiej będą się prezentowały i najbezpieczniejsze będą w specjalnym klaserze, w którym znaczki umieszcza się za paseczkami przezroczystej folii. Można je nabyć w specjalnych sklepach dla kolekcjonerów, ale można je również znaleźć w sklepach i hurtowniach papierniczych lub na aukcjach internetowych.
  3. Lupa. Na początek wystarczy zwykłe szkło powiększające. Znaczki bywają bardzo małe, a nawet na tych nieco większych szczegóły rysunku lub maleńkie litery mogą być trudne do odczytania. Dlatego warto zaopatrzyć się w to proste i stosunkowo niedrogie narzędzie. Nawet takie z podświetleniem kosztują zaledwie kilkanaście złotych.
  4. Pęseta (szczypczyki). Kolejne niedrogie, ale bardzo przydatne narzędzie. Możesz kupić w specjalistycznym sklepie dla kolekcjonerów, ale znajdziesz też praktycznie w każdej drogerii za kilka złotych. Ważne, żeby miała zaokrąglone kocówki, które nie uszkodzą delikatnej materii znaczka. Dzięki niej dużo szybciej i łatwiej będzie ci umieszczać znaczki w klaserze tak, żeby nie pognieść ich i nie pobrudzić.
  5. Wiedza teoretyczna. Na początek warto nawiązać kontakt z doświadczonymi kolekcjonerami, którzy doradzą, podpowiedzą lub zainspirują do konkretnych poszukiwań filatelistycznych. Warto w związku z tym odwiedzać różnorodne wystawy znaczków organizowane prze muzea, domy kultury czy inne instytucje kulturalne. W takich miejscach można też zaopatrzyć się w ciekawe lektury dotyczące filatelistyki. Czasem kolekcjonerów znaczków można spotkać na pchlich targach. A najlepiej byłoby odwiedzać spotkania filatelistów organizowane lokalnie. Nawiązane tam kontakty mogą przyczynić się do powstania imponującej kolekcji filatelistycznej.
  6. W poszukiwaniu kontaktów z innymi kolekcjonerami, oczywiście nie można zapomnieć o Internecie. Zaledwie kilka kliknięć i otwiera się olbrzymia oferta stron poświęconych znaczkom takich jak Kolekcjon.pl

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij