Portal miłośników kolekcjonerstwa

Szukaj aukcji

Szukaj użytkownika

Kategorie

Aktualności

Powrót do listy
Jak kolekcjonować znaczki?
29.04.2019

Jak kolekcjonować znaczki?

  1. Chyba można założyć, że skoro interesuje cię kolekcjonowanie znaczków pocztowych, posiadasz już pewnie jakiś zaczątek kolekcji. Teraz więc przygotuj sobie niezbędne akcesoria:
  2. Klaser. Znaczki nie wymagają przechowywania w jakimś szczególnym opakowaniu. Może to być zwykła koperta. Ale jednak najlepiej będą się prezentowały i najbezpieczniejsze będą w specjalnym klaserze, w którym znaczki umieszcza się za paseczkami przezroczystej folii. Można je nabyć w specjalnych sklepach dla kolekcjonerów, ale można je również znaleźć w sklepach i hurtowniach papierniczych lub na aukcjach internetowych.
  3. Lupa. Na początek wystarczy zwykłe szkło powiększające. Znaczki bywają bardzo małe, a nawet na tych nieco większych szczegóły rysunku lub maleńkie litery mogą być trudne do odczytania. Dlatego warto zaopatrzyć się w to proste i stosunkowo niedrogie narzędzie. Nawet takie z podświetleniem kosztują zaledwie kilkanaście złotych.
  4. Pęseta (szczypczyki). Kolejne niedrogie, ale bardzo przydatne narzędzie. Możesz kupić w specjalistycznym sklepie dla kolekcjonerów, ale znajdziesz też praktycznie w każdej drogerii za kilka złotych. Ważne, żeby miała zaokrąglone kocówki, które nie uszkodzą delikatnej materii znaczka. Dzięki niej dużo szybciej i łatwiej będzie ci umieszczać znaczki w klaserze tak, żeby nie pognieść ich i nie pobrudzić.
  5. Wiedza teoretyczna. Na początek warto nawiązać kontakt z doświadczonymi kolekcjonerami, którzy doradzą, podpowiedzą lub zainspirują do konkretnych poszukiwań filatelistycznych. Warto w związku z tym odwiedzać różnorodne wystawy znaczków organizowane prze muzea, domy kultury czy inne instytucje kulturalne. W takich miejscach można też zaopatrzyć się w ciekawe lektury dotyczące filatelistyki. Czasem kolekcjonerów znaczków można spotkać na pchlich targach. A najlepiej byłoby odwiedzać spotkania filatelistów organizowane lokalnie. Nawiązane tam kontakty mogą przyczynić się do powstania imponującej kolekcji filatelistycznej.
  6. W poszukiwaniu kontaktów z innymi kolekcjonerami, oczywiście nie można zapomnieć o Internecie. Zaledwie kilka kliknięć i otwiera się olbrzymia oferta stron poświęconych znaczkom takich jak Kolekcjon.pl

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij